داشبورد مدیریتی. دسته بندی از دیدگاه استراتزیک
داشبورد مدیریتی ؛ دسته‌بندی از دیدگاه استراتژیک
پنجشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۹

قبلا این مقاله در مورد داشبورد های مدیریتی صحبت کردیم. در این قسمت می خواهیم در مورد دسته بندی های داشبوردهای مدیریتی اطلاعات بیشتری بیاموزیم. بیشتر داشبوردهای مدیریتی theme یا دسته بندی خاصی دارند. از دیدگاه استراتژیک، داشبوردها از بالا به پایین به ۳ دسته زیر تقسیم می شوند:
۱- داشبورد مدیریتی استراتژیک
۲- داشبورد مدیریتی تحلیلی
۳- داشبورد مدیریتی عملیاتی

داشبورد  استراتژیک

نقش این داشبوردهای مدیریتی این است که کاربر به سرعت وضعیت عملیاتی شرکت را رصد کند و بر اساس آن بتواند به سرعت تصمیم گیری کند، گذشته را خلاصه کند و اهداف استراتژیک را برای آینده تعیین کند. وضعیت عملیاتی در این جا، یعنی در گذشته چه اتفاقی افتاده است. به همین دلیل در داشبورد استراتژیک نیازی به داده ی به لحظه (real time) نداریم، اما تصویر دقیقی از اطلاعات حیاتی باید وجود داشته باشد.
این داشبورد به مدیران کمک می کند که در هر زمانی بتوانند گزارش بگیرند تا دپارتمان ها و سازمان بتوانند در راستای اهداف حرکت کنند. درست مانند داشبورد ماشین و هواپیما، مدیر می تواند وضعیت کنونی سازمان را ببیند و بر اساس آن تصمیمات آنی بگیرد.

 

داشبورد تحلیل شاخص مالی فروشگاه ها

داشبورد مدیریتی تحلیلی

این داشبورد  علاوه بر این که اطلاعات را به صورت کلی نمایش می دهد، به مدیر این امکان را می دهد که در هر قسمت ریز شود و علت پدیده ها را نیز مشاهده کند. با drill down و لینک کردن پارامترها به دنبال علت مسائل در داده ها می گردند. برای مثال چرا عملکرد فروش کاهش پیدا کرده است؟ و دلیل زمان زیاد recovery چیست؟

این داشبورد برای مدیران میانی که مجری استراتژی های سازمان هستند مناسب است. آن ها باید مشکلات را پیدا کنند، آن ها را اولویت بندی کنند و در راستای آن اقدام کنند.
تفاوت اصلی داشبوردها در سطح اطلاعات است.

 

مرکز تحلیلی هوشمند توریسم

داشبورد مدیریتی عملیاتی

این داشبورد بر گزارش گیری از داده های به لحظه (real time) و پیوسته تاکید دارد. داشبورد عملیاتی برای رصد پیشرفت و خروجی روزانه طراحی می شود تا مدیران مطمئن شوند برنامه مورد انتظار با دستاوردهای واقعی در جریان است. به عبارت دیگر از تحقق اهداف استراتژیک از طریق چک کردن داده های روزانه اطمینان می یابند.

سیستم رصد حمل و نقل

 

 

 

مصورسازی اطلاعات با Power BI

Power BI چیست؟
نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
نمودار
مرجع رسمی هوش تجاری و علم داده | نمودار اولین مرجع تخصصی Power BI
مقالات مرتبط
داستان گویی با داده چه تأثیراتی دارد؟
داستان گویی با داده ، سریع ترین و بهترین روش برای قدرتمند کردن تیم شما برای درک کردن داده و عمل کردن بر اساس آن است. این کار باعث ایجاد فرهنگ داده محور و شفاف می شود و افراد شما را برای انجام کاری که برای آن استخدام شده اند، آماده می کند. داستان گویی [...]
داشبورد مدیریتی چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟
داشبورد مدیریتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

وقتی از داشبورد صحبت میکنیم اولین چیزی به ذهن شنونده می­رسد، داشبورد خودرو و هواپیما است. در این مقیاس داشبورد یا پنل کنترل، مجموعه ای از متریک­ها است که اطلاعاتی مثل سرعت، RPM و سطح سوخت را به راننده یا خلبان نمایش می­دهد که به وسیله آن میتوانند بدون اینکه چشم از مسیر خود بردارند […]

نظرات