نمودار

Power BI چیست؟

Power BI چیست؟

در این مقاله سعی شده است تا دیدی کلی از Power BI ارائه شود و امکانات و سرویس های مختلف آن بررسی گردد. شاید بهتر باشد قبل از هرچیز کاربرد های Power BI و اینکه در چه حوزه هایی استفاده می شود را بررسی کنیم.

Power BI را می توان در تحلیل و مصورسازی اطلاعات، پیاده سازی پروژه های هوش تجاری (هوش کسب و کار BI) و همچنین در ایجاد گزارشات به صورت تحت وب و موبایل استفاده کرد. همه این موارد با استفاده از Power BI به راحتی قابل انجام است.

Power BI چیست؟

Power BI مجموعه ای از سرویس ها می باشد که امکان تحلیل اطلاعات کسب و کار را برای کارشناسان این حوزه به راحتی فراهم می کند و به عنوان بهترین پلتفرم برای پیاده سازی سیستم های هوش کسب و کار محسوب می شود. در ابتدا باید گفت که Power BI اولین بار در سال ۲۰۱۳ معرفی شد اما شروع ایده این محصول را می توان از سال ۲۰۱۰ و همراه با ورود افزونه های Power Pivot و Power View دانست که به عنوان یک add-in به Excel 2010 اضافه شد و امکان پردازش میلیون‌ها رکورد را به راحتی و با سرعت بالا فراهم نمود.

Power BI چیست ؟

ظهور این محصول سبب گردید تا مایکروسافت از نظر گارتنر و فارستر (از معتبرترین موسسات‏ تحقیقاتی در حوزه IT)، در چند سال پیاپی تا به امروز به عنوان پیشگام در عرصه هوش کسب وکار و ابزارهای تحلیل داده معرفی گردد.

Power BI همچنین  از Self-service BI پشتیبانی می کند به این معنی که استفاده از آن به سادگی صورت می گیرد و حتی کاربران نهایی نیز می توانند بدون نیاز به واحد IT، خود داشبورد و گزارش ها را طراحی کنند. در عین حال با استفاده از این محصول، کاربران مسلط به تحلیل اطلاعات قادر خواهند بود به انواع مختلف منابع اطلاعاتی متصل شده و داده ها را استخراج کنند و به سادگی داده ها را مدل سازی کرده و داشبورد ها و گزارش های مورد نیاز خود را ایجاد کنند. از طرفی توسعه دهندگان سیستم های هوش تجاری (BI Developers) نیز می‌توانند از Power BI برای پیاده سازی مدل‌ها و سناریوهای پیچیده در یک سیستم جامع هوش تجاری (Enterprise BI System) بهره گیرند.

اجزای اصلی Power BI

در ارتباط با Power BI می توان گفت که این ابزار از سه کامپوننت اصلی تشکیل شده است بدین معنی که برای تحلیل داده اکثر کار ما با این سه کامپوننت خواهد بود. امروزه اجزای بیشتری به این سرویس اضافه شده است اما اجزای کلیدی و اصلی این سرویس این سه مورد هستند:

 1. Power Query

کامپوننت ETL که از آن برای واکشی داده ها از منابع اطلاعاتی مختلف و تغییر، تبدیل و پاللایش آن‌ها استفاده می شود. همچنین تغییر داده ها، افزودن ستون و… همراه با رابط کاربری آسان و بدون کدنویسی انجام می گردد اما برای اعمال تغییرات پیچیده تر در داده ها می بایست از زبان فرمول نویسی به نام “M” استفاده کرد.

 1. Power Pivot

دیتابیس تحلیلی و OLAP Engine که داده ها به صورت فشرده در آن ذخیره می شوند. در این کامپوننت مدل‌سازی داده و ایجاد انواع محاسبات   توسط زبان DAX صورت می گیرد. این محاسبات عبارتند از :مقادیر محاسباتی، ستون‌های محاسباتی و جداول محاسباتی ( Calculated Measure, Calculated Column , Calculated Table). در ادامه باید گفت که سرعت کوئری گرفتن از مدل به خاطر استفاده از تکنولوژی xVelocity In-Memory analytics engine بسیار بالا است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این مقاله مراجعه کنید

 1. Power View

  کامپوننت Visualization برای مصورسازی اطلاعات است که با استفاده از نمودار های متنوع آن، داشبورد ها و گزارش ها طراحی می‌گردد. در واقع این کامپوننت قسمتی است که کاربر نهایی گزارش‌ها را در آن مشاهده می‌کند. در این قیمت بصورت پیشفرض چارت های متنوع و قدرتمندی وجود دارد که حتی اگر آن ها نیز جوابگوی نیاز های شما نباشند، می توانید از کاستوم ویژوال ها استفاده کنید که به صورت یک افزونه قابل اضافه شدن به داشبورد ها هستند

اجزای دیگری که در Power BI وجود دارد:

Quick Insight: به کمک این کامپوننت Power BI ب شما می گوید که کدام قسمت از داده های شما نیاز به بررسی دارند (بدیهی است که با استفاده از هوش مصنوعی این کار را انجام می دهد)

Data Flow: این کامپوننت دقیقا کارایی همان Power Query را دارد که می توان از آن به صورت کاملا مجزا استفاده کرد.

Q&A: با استفاده از کامپوننت Power Q&A می توان در رابطه با اطلاعات وارد شده به زبان های محتلف سوال بپرسید که Power BI به صورت نموداری پاسخ سوالات را نمایش می‌دهد.

    

دانلود کتاب microsoft power bi cook book

دانلود رایگان کتاب Microsoft Power BI Cook Book

دانلود کتاب SuperCharge Power BI

دانلود رایگان کتاب SuperCharge Power BI

دانلود کتاب Power BI from Rookie to Rock Star

دانلود رایگان کتاب Power BI from Rookie to Rock Star

Power BI چگونه به شما کمک می‌کند؟

 

 • تحلیل راحت تر داده ها
 • مصورسازی داده ها به بهترین شکل
 • پیاده سازی هوش کسب و کار (BI) در سازمان
 • نمایش گزارشات در بستر وب و یا موبایل از Power BI

 

Power BI  محصولات

در حال حاضر سرویس Power BI به صورت مجموعه ای از ابزارها در دسترس می باشد که در زیر به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

Power BI Desktop

به دلیل درخواست های مکرر، مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ این محصول را معرفی کرد که می توانید آن را به صورت رایگان بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. با استفاده از این محصول می توانید به سادگی اطلاعات را از منابع مختلف استخراج کرده و داشبوردها و گزارش های متنوعی را در محیط برنامه طراحی کنید. نکته ای که وجود دارد این است که با استفاده از این محصول شما می توانید داشبوردها در محیط ویندوز طراحی کنید و برای به اشتراک گذاشتن داشبورد ها باید فایل Power BI را با همکاران خود به اشتراک بگذارید. راه های دیگری هم برای به اشتراک گذاشتن وجود دارد که جلوتر به آن اشاره می کنیم.

Power BI Service

دغدغه کار با Power BI Desktop  این بود که امکان نمایش داشبورد ها به صورت تحت وب وجود نداشت به همین خاطر مایکروسافت سرویس ابری (Cloud-based) Power BI را معرفی کرد که از این طریق  پاور بی آی می توان به آن دسترسی پیدا کرد. در حالت پیش فرض این سرویس، تمام اطلاعات در سرور های مایکروسافت بارگذاری می‌شوند.

Power BI Report Server

محدودیتی که در Power BI Service وجود داشت این بود که اطلاعات باید روی سرور های مایکروسافت قرار می گرفت و فقط با داشتن اینترنت امکان استفاده از این سرویس وجود داشت. به همین خاطر مایکروسافت برای حل این مشکل Power BI Report Server را معرفی کرد. با استفاده از این سرویس این امکان وجود دارد که داشبورد ها را به صورت تحت وب نمایش داد بدون نیاز به آنکه اطلاعات از سرورهای داخلی سازمان خارج شود. شما می توانید این محصول را از اینجا دانلود کنید.

Power BI Mobile

 برای مشاهده داشبورد هایی که در Power BI Service و با Power BI Report server منتشر کردید می توانید از اپلیکیشن مخصوص Power BI موبایل استفاده کنید. این برنامه ها فقط برای مشاهده داشبورد هاست بدیهی است که تا امروز امکان تغییر داشبورد ها در این ابزار وجود ندارد.

Power BI Embedded

این سرویس مختص کاربرانی است که می خواهند در اپلیکیشنی که طراحی کرده اند از داشبورد ها و امکانات Power BI استفاده کنند. مثلا شما یک برنامه اتوماسیون اداری یا مالی توسعه داده اید و می خواهید برای قسمت طراحی گزارش ها از Power BI در درون برنامه کاربردی خود استفاده کنید.

Power BI Gateway

زمانی که شما بخواهید از Power BI Service استفاده کنید برای بروزرسانی اطلاعات داشبورد ها که از منابع اطلاعاتی روی کامپیوتر خود استفاده کرده اید باید از این سرویس به عنوان دروازه ارسال اطلاعات استفاده کنید.

یکی از قوی ترین ابزار ها برای تحلیل داده ها، پاور بی آی می باشد و  شما می توانید با استفاده از قدرت بالای این اکو سیستم در مسیر درست قدم بردارید. بخصوص که مایکروسافت مدام در حال بروزرسانی این سیستم می باشد.

امیدواریم که مقاله ای که خواندید اطلاعات مفیدی در اختیارتان گذاشته باشد اگر در این رابطه سوالی داشتید در قسمت نظرات می توانید سوال را بپرسید.

دوره رایگان آموزشی Power BI

ویدیو Power BI چیست؟

اگر می خواهید که بدانید آیا پاور بی آی رایگان است به این مقاله مراجعه کنید.

برای اینکه بدانید چطور می شود داشبورد را تحت وب نمایش داد به این مقاله مراجعه کنید.

نمودار اولین مرجع تخصصی Power BI

مقالات مرتبط

27 دیدگاه دربارهٔ «Power BI چیست؟»

 1. اول تشکر میکنم از مقاله خوب شما.
  دوم این که
  بارگذاری درست است نه بارگزاری با درست کردن این اشتباه مقال بسیار حرفه ای تر بنظر میرسد.

 2. سلام.
  من در مورد ssrs 2019
  سوالی دارم.در لینک https://github.com/microsoft/Reporting-Services/tree/master/CustomSecuritySample
  .دیدم که ادعا شده بود که میشه رمز پسورد اولیه را که مربوط به لاگین ویندوز هست را تغییر داد و از امنیت سفارشی خودمون استفاده کنیم.
  در موقع پیاده سازی به خطا می خورم.ایا شما تجربه در این زمینه دارید؟

 3. سلام وقت بخیر
  من یک مهندس صنایع غذایی هستم و برای پردازش اماری اطلاعات مربوط به خط تولید ، راندمان گیری، مردازش اماری اطلاعات کنترل کیفی تولید احتیاج به یک نرم افزار دارم که همزمان هم کار امار گیری و هم گزارش گیری و همچنین تحلیل داده های خط تولید رو برام انجام بده، به نظرتون این نرم افزار به من کمک می کنه؟

  1. با سلام
   وقت بخیر
   گزارش گیری با استفاده از power bi به راحتی انجام میشه. در مورد تحلیل داده ها هم پاور بی آی قابلیت هایی داره که در هر به روز رسانی امکانات جدیدی رو اضافه میکنه.

 4. سلام ضمن تشکر از توضیحاتتون
  در نسخه دسکتاب امکان ایجاد گزارش نهایی بصورت فول اسکرین نیست؟
  نمیشه گزارش رو ببریم داخل پاورپوینت؟

  1. سلام دوست عزیز
   امکان export در پاورپوینت و نمایش داشبورد به صورت فول اسکرین فقط زمان استفاده از Power BI Service میسر هست.
   برای پاور پوینت تنها راهکار این هست که یا عکس بگیرید یا از امکان export to PDF در Power BI Desktop استفاده کنید.
   امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید

 5. با سلام من دنبال یک جدول جهت مقایسه سه نرم افزار لیدر هوش تجاری هستم مقالات زیادی مطالعه کردم ولی اکثرا با عدد و تیک این مطالب ارئه دادن که استنباط کاملی از آن نشده ممنون میشم اگه مطلبی کاملی در این خصوص مقایسه پاور بی ای ، کلیک ویو و تبلو دارید و یا آن با مواجه شدید اطلاع بدید.

  1. سلام دوست عزیز
   بلی تقریبا مقایسه جامعی وجود ندارد چون این مقایسه کار خیلی کار سختی هست با توجه به امکانات گسترده این ابزار ها و بروزرسانی سریعی که دارند. حتما اگر مطلب مفیدی پیدا کردیم منتشر می کنیم.
   اما اگر به دنبال انتخاب ابزار برای پیاده سازی BI هستید قطعا Power BI در ایران بهترین گزینه هست.

 6. با سلام و احترام
  ضمن تشکر از زحمات شما، اما واقعیت این است که من هر چقدر خواندم و تحلیل کردم، آخرش نفهمیدم این نرم افزار به چه کاری می آید؟
  چه چیزی را تحلیل میکند؟

  1. با سلام،

   باتشکر از شما همراه عزیز نمودار.
   همانطور که در ابتدای مقاله گفته شده، برای تحلیل راحت تر داده ها ، مصورسازی داده ها به بهترین شکل، پیاده سازی هوش کسب و کار (BI) در سازمان و نمایش گزارشات در بستر وب و یا موبایل از Power BI می توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا