مقایسه کاربردی : OLAP و OLTP
جمعه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۹

دو عبارتی که مشابه بنظر می رسند اما سیستم های متفاوتی هستند. پردازش تراکنشهای آنلاین (OLTP) داده به صورت لحظه ای از تراکنش ها دریافت، ذخیره و پردازش می کند. پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP) از کوئری های پیچیده برای تحلیل داده های تجمیعی گذشته که از سیستم های OLTP دریافت شده است، استفاده می کند.
OLTP چیست؟
سیستم OLTP داده های تراکنش ها را از دیتابیس دریافت و نگهداری می کند. هر تراکنش رکوردهای منحصر به فرد دیتابیس است که از چندین فیلد و ستون تشکیل شده است. مثل فعالیت های بانکداری و کارت های اعتباری یا اسکن صندوق خرده فروشی.
در OLTP، تاکید بر پردازش سریع است. چرا که دیتابیسهای OLTP به صورت مداوم خوانده، نوشته و به روز رسانی می شوند. اگر تراکنشی ناموفق باشد منطق سیستم یکپارچگی داده را حفظ می کند.
OLAP چیست؟
OLAP کوئریهای پیچیده را روی حجم بزرگی از داده های سابقه دار (Historical data) که از دیتابیسهای OLAP یا منابع دیگر استخراج می شود اعمال می کند و از آن ها برای داده کاوی، تحلیل و پروژه های هوش تجاری استفاده می نماید.
در OLAP تاکید بر زمان پاسخ به این کوئری های پیچیده است. هر کوئری شامل یک یا چند ستون از دادههای تجمیع شده است. به عنوان مثال شامل عملکرد مالی چند سال یا روند Lead Generation در بازاریابی است.

دیتابیس های OLAP و انبار دادهها به تحلیل گران و تصمیم گیرندگان این امکان را می دهد که از ابزارهای گزارش گیری برای تبدیل داده به اطلاعات استفاده کنند. شکست کوئری در OLAP باعث تداخل یا تاخیر در پردازش تراکنش برای مشتری نمی شود، اما ممکن است چشم اندازهای هوش تجاری را به تاخیر بیندازد و روی دقت آن اثر بگذارد.

ETL : نیرویی که باعث ادغام OLTP و OLAP می شود

داده از یک یا چند دیتابیس OLTP از طریق فرایندی به نام ETL (استخراج، تبدیل، بارگذاری) به سیستم OLAP تزریق می شود. به وسیله ابزار ETL، کاربران می توانند داده را از منابع مختلف جمعآوری کنند و به مقصد (مثل انبار داده OLAP) بفرستند.
OLTP و OLAP: مقایسه یک به یک
OLTP عملیاتی است در حالیکه OLAP اطلاعاتی است.

چشم انداز سابقه داری که OLAP فراهم می کند، باعث پیش بینی دقیق می شود. لازم به ذکر است دقت هوش تجاری و کاربردی بودن آن ارتباط مستقیم با دیتایی که وارد آن می شود دارد.

نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
نمودار
مرجع رسمی هوش تجاری و علم داده | نمودار اولین مرجع تخصصی Power BI
مقالات مرتبط
Pie-chart-tree
Pie Chart Tree | Custom Visual

این ویژوال دیتا را به صورت درخت نمایش میدهد و در هر گره یک pie chart برای نمایش مقادیر دارد. این ویژوال ۴ فیلد دارد: دسته بندی مقادیر هدف پیشرفت (از ۰ تا ۱)   حالت های مصورسازی درخت ساده   درخت به همراه مقادیر     درخت به همراه مقادیر و اهداف     […]

انبارداده
نشانه‌هایی که می‌گوید شما نیازمند‌ انبار داده هستید (قسمت اول)
انبار کردن داده ها یا Data warehousing یکی از لایه های معماری هوش تجاری است که دنیای وسیعی دارد. در این مقاله قصد داریم دلایلی را ذکر کنیم که بیان می‌کنند چرا لازم است شما از انبار داده استفاده کنید. ۱- استفاده ناکارآمد از زمان یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌های شرکت‌ها برای پیاده سازی انبار‌های داده‌ [...]
نظرات