مقایسه ی کاربردی olap و oltp
OLTP و OLAP : مقایسه کاربردی
جمعه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۹

دو عبارتی که مشابه به نظر می رسند اما سیستم های متفاوتی هستند. پردازش تراکنشهای آنلاین (OLTP) داده به صورت لحظه ای از تراکنش ها دریافت، ذخیره و پردازش می‌کند. پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP) از کوئری های پیچیده برای تحلیل داده های تجمیعی گذشته که از سیستم های OLTP دریافت شده است، استفاده می کند.

OLTP چیست؟

سیستم OLTP داده های تراکنش ها را از دیتابیس دریافت و نگهداری می کند. هر تراکنش رکوردهای منحصر به فرد دیتابیس است که از چندین فیلد و ستون تشکیل شده است. مثل فعالیت‌های بانکداری و کارت‌های اعتباری یا اسکن صندوق خرده فروشی.
در OLTP، تاکید بر پردازش سریع است. چرا که دیتابیس‌های OLTP به صورت مداوم خوانده، نوشته و به روز رسانی می‌شوند. اگر تراکنشی ناموفق باشد منطق سیستم یکپارچگی داده را حفظ می کند.

OLAP چیست؟

OLAP کوئریهای پیچیده را روی حجم بزرگی از داده های سابقه دار (Historical data) که از دیتابیس‌های OLAP یا منابع دیگر استخراج می‌شود، اعمال می کند و از آن‌ها برای داده کاوی، تحلیل و پروژه‌های هوش تجاری استفاده می‌نماید.
در OLAP تاکید بر زمان پاسخ به این کوئری‌های پیچیده است. هر کوئری شامل یک یا چند ستون از داده‌های تجمیع شده است. به عنوان مثال شامل عملکرد مالی چند سال یا روند Lead Generation در بازاریابی است.

دیتابیس‌های OLAP و انبار داده‌ها به تحلیل گران و تصمیم گیرندگان این امکان را می دهد که از ابزارهای گزارش گیری برای تبدیل داده به اطلاعات استفاده کنند. شکست کوئری در OLAP باعث تداخل یا تاخیر در پردازش تراکنش برای مشتری نمی‌شود، اما ممکن است چشم اندازهای هوش تجاری را به تاخیر بیندازد و روی دقت آن اثر بگذارد.

ETL : نیرویی که باعث ادغام OLTP و OLAP می شود

داده از یک یا چند دیتابیس OLTP از طریق فرایندی به نام ETL (استخراج، تبدیل، بارگذاری) به سیستم OLAP تزریق می شود. به وسیله ابزار ETL، کاربران می توانند داده را از منابع مختلف جمعآوری کنند و به مقصد (مثل انبار داده OLAP) بفرستند.
OLTP و OLAP: مقایسه یک به یک
OLTP عملیاتی است در حالیکه OLAP اطلاعاتی است.

چشم انداز سابقه داری که OLAP فراهم می کند، باعث پیش بینی دقیق می‌شود. لازم به ذکر است دقت هوش تجاری و کاربردی بودن آن ارتباط مستقیم با دیتایی که وارد آن می‌شود دارد.

توصیه می‌کنیم بخوانید:

نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
نمودار
مرجع رسمی هوش تجاری و علم داده | نمودار اولین مرجع تخصصی Power BI
مقالات مرتبط
Power BI Filters
انواع فیلتر در Power BI
در Power BI همه فیلترها به یک شکل عمل نمیکنند همانطور که شیوه ایجاد فیلترها نیز متفاوت است. در این مقاله راه های مختلف ایجاد فیلترها در Power BI بررسی خواهد شد. ۱-فیلترهای دستی: شما میتوانید با drag & drop کردن، این فیلترها را در filter pane قرار دهید و به کاربری که از گزارش [...]
انبارداده
نشانه‌هایی که می‌گوید شما نیازمند‌ انبار داده هستید (قسمت اول)
انبار کردن داده ها یا Data warehousing یکی از لایه های معماری هوش تجاری است که دنیای وسیعی دارد. در این مقاله قصد داریم دلایلی را ذکر کنیم که بیان می‌کنند چرا لازم است شما از انبار داده استفاده کنید. ۱- استفاده ناکارآمد از زمان یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌های شرکت‌ها برای پیاده سازی انبار‌های داده‌ [...]
نظرات