تفاوت اصلی هوش تجاری و گزارش‌گیری در چیست؟
تفاوت اصلی هوش تجاری و گزارش‌گیری در چیست؟
چهارشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹

گزارش‌گیری (Reporting) و هوش تجاری (Business Intelligence) به طور معمول ۲ مورد یکسان تلقی می‌گردند در حالی که تفاوت‌های بنیادینی با یکدیگر دارند و هر کدام بخشی از نیازهای یک کسب و کار را بر طرف می‌کنند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

گزارش‌گیری

گزارش‌گیری به شما نشان می‌دهد که تا این لحظه چه اتفاقاتی در کسب و کار شما رخ داده است و وضعیت کنونی شما چیست. این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا کارهای خود را بهینه‌تر و ساده‌تر انجام دهید.

یک گزارش ممکن است بر روی دایره‌ی محدودی از داده‌ها تمرکز کند. به عنوان مثال، گزارشی روزانه از سفارشات مشتریان که بایستی تا انتهای روز حمل شوند، به دپارتمان مربوطه کمک می‌کند تا نسبت به اقدامات لازم برای انجام سفارشات اقدام نماید.

هوش تجاری

هوش تجاری به شما نشان می‌دهد که دلایل وقایع رخ داده در کسب و کار شما چه بوده است و چگونه باید برای بهبود عملکرد کسب و کار خود در آینده عمل نمایید.

هوش تجاری این امکان را به شما می‌دهد که با بهره‌گیری از داده‌های موجود در منابع مختلف، روابطی مهم بین داده‌ها را کشف کنید که به احتمال زیاد از وجود آن‌ها مطلع نبوده‌اید. در نتیجه با این اتفاق، چشم‌اندازهای جدیدی برای کسب و کار شما ایجاد خواهد شد.

به عنوان مثال، با تحلیل عملکرد حمل و نقل در یک بازه‌ی زمانی، بررسی رضایت مشتریان و تغییرات تقاضا در فصول مختلف، شما می‌توانید به این نکته پی ببرید که در چه زمان‌هایی می‌بایست چگونه عمل کنید که سوددهی، رضایت مشتریان و وفاداری آن‌ها نسبت به کسب و کار خود را به بیشترین حد ممکن برسانید.

اصولا گزارشات از یک فرمت یکسان تبعیت می‌کنند و به همین علت، افرادی که از گزارشات استفاده می‌کنند نیازی نیست با فرمت جدیدی از گزارش در زمان‌های مختلف خود را تطبیق دهند.

اما از آن جایی که اهداف و شرایط موجود در کسب و کارها مرتبا در حال تغییر و گسترش است، گزارش‌ها نیز می‌بایست تغییر کنند. با این وجود، همچنان در بعضی از ابزارهای گزارش‌گیری، فرمت‌های موجود برای گزارش‌ها ممکن است محدود باشد و این امر می‌تواند باعث کندی روند پیشرفت سازمان و ارتباط با مشتری شود.

از سویی دیگر، ابزارهای هوش تجاری، اصولا با زیرکی و انعطاف طراحی می‌شوند و این به هنر کاربر برمی‌گردد که تا چه اندازه بتواند بین داده‌های منابع مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار نماید و از آن‌ها اطلاعات سودمندی را استخراج کند. این امر برای افرادی که تخصص IT ندارند، با استفاده از ابزارهای موجود در نرم‌افزارهای هوش تجاری وجود دارد.

نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
نمودار
مرجع رسمی هوش تجاری و علم داده | نمودار اولین مرجع تخصصی Power BI
مقالات مرتبط
row level security در power bi
بالاخره امکان تعریف دسترسی روی رکوردها (RLS) در Power BI Report Server

من همیشه سر کلاسهام به Power BI جویان (واژه ابداعیست 🙂 ) این رو عرض می کنم که همه صحبت های من در رابطه با امکانات Power BI مربوط به امروز هست و ممکنه فردا تغییر کنه! یعنی اینکه مثلا از من می پرسند که آیا امکان تعریف سطوح دسترسی روی رکوردها RLS رو در […]

bubble stack
bubble stack | Power BI Custom visual

در این متن می‌خواهیم در مورد یکی دیگر از کاستوم ویژوال‌های Power BI به نام bubble stack صحبت کنیم. چنانچه می‌خواهید نحوه اضافه کردن کاستوم ویژوال‌ها به Power BI  را بیاموزید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.   همانطور که در تصویر زیر می‌بینید،این ویژوال هر سهم از دیتای شما را به صورت حباب­های […]

نظرات