هوش تجاری در اکسل
هوش تجاری در اکسل!
چهارشنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۶

در این مقاله سعی می کنیم یک معرفی کلی از افزونه Power Pivot اکسل رو داشته باشیم که برای کسانی که در تحلیل اطلاعات از اکسل استفاده می کنند ابزار فوق العاده کاربردی هست به خاطر اینکه هم کاربری راحتی داره و هم در پردازش اطلاعات خیلی سریع هست!


اگر شما می خواهید چند میلیون رکورد را در اکسل پردازش کنید سریع ترین راه استفاده از Power Pivot می باشد. Power Pivot موتور تحلیلی (Analytical engine) قدرتمند است که با بهره گیری از xVelocity in-memory analytics engine امکان پردازش و تحلیل میلیون ها رکورد را با سرعت فوق العاده فراهم می کند. Power Pivot از Self-service BI پشتیبانی می کند به این معنی که استفاده از آن به سادگی صورت می گیرد و حتی کاربران نهایی می توانند بدون نیاز به واحد IT، خود داشبورد ها و گزارش ها را در اکسل طراحی کنند.

Power Pivot قابلیت از MS Excel می باشد که به عنوان یک add-in برای اولین بار به اکسل ۲۰۱۰ اضافه شد.

توسعه Power Pivot با زبان DAX که شبیه زبان فرمول نویسی اکسل می باشد، انجام می شود و قابلیت پیاده سازی مدل های داده ای پیجیده را دارد.

نکته شایان ذکر در رابطه با Power Pivot این است که همین تکنولوژی در SSAS Tabular و Power BI استفاده می شود .

به گفته ی Bill Jelen  بهترین قابلیت جدید اکسل در ۲۰ سال اخیر می باشد.

Power Pivot id the best new feature to happen to Excel in twenty years

برخی امکانات  Power Pivot

  • قایلبت پردازش میلیون ها رکورد با سرعت بالا
  • استخراج اطلاعات از انواع مختلف منابع اطلاعاتی (Flat file, Excel, SQL Server, Oracle, ..)
  • امکان مدل سازی و ایجاد رابطه بین داده ها
  • تجزیه و تحلیل اطلاعات به راحتی با استفاده از PivotChart, PivotTable
  • قابلیت مصورسازی با استفاده از PowerView

در کنار امکانات فوق العاده Power Pivot، یک سری محدودیت وجود دارد نظیر این که حجم فایل نمی تواند بیشتر از ۴ GB باشد، یا اینکه تعداد رکورد های یک جدول نمی تواند بیشتر از ۲ میلیارد رکورد باشد، که با توجه به این که این ابزار برای پیاده سازی Personal BI طراحی شده این محدودیت ها قابل توجیه و منطقی می باشد.

نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
آرمان فلاح
آرمان فلاح مدرس و متخصص پیاده سازی سیستم های هوش کسب و کار بیش از 5 سال تجربه پیاده سازی، بهینه سازی و بومی سازی سرویس Power BIدر سازمان ها (از زمانی که هنوز Power BI به صورت امروزی وجود نداشت!!) بیش از 9 سال تجربه عملیاتی با سرویس های مختلف SQL Server (Database engine, SSIS, SSAS, SSRS)
مقالات مرتبط
bubble stack | Power BI Custom visual

در این متن می‌خواهیم در مورد یکی دیگر از کاستوم ویژوال‌های Power BI به نام bubble stack صحبت کنیم. چنانچه می‌خواهید نحوه اضافه کردن کاستوم ویژوال‌ها به Power BI  را بیاموزید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.   همانطور که در تصویر زیر می‌بینید،این ویژوال هر سهم از دیتای شما را به صورت حباب­های […]

Dynamic tooltip
Dynamic Tooltip | Custom Visual

  یکی از مواردی که می‌تواند منجر به دید عمیق‌تر و جزئی‌تر  نسبت به ویژوال‌های موجود در داشبورد شود، استفاده از Dynamic Tooltip است که توسط MAQ LLC ارائه شده است. این ویژوال در واقع اطلاعات تکمیلی برای هر کدام از چارت‌های موجود را نمایش می‌دهد که ممکن است به صورت نمایش مژرها و یا […]

نظرات