هوش تجاری در اکسل
هوش تجاری در اکسل!
چهارشنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۶

در این مقاله سعی می کنیم یک معرفی کلی از افزونه Power Pivot اکسل رو داشته باشیم که برای کسانی که در تحلیل اطلاعات از اکسل استفاده می کنند ابزار فوق العاده کاربردی هست به خاطر اینکه هم کاربری راحتی داره و هم در پردازش اطلاعات خیلی سریع هست!


اگر شما می‌خواهید چند میلیون رکورد را در اکسل پردازش کنید سریع‌ترین راه استفاده از Power Pivot می باشد. Power Pivot موتور تحلیلی (Analytical engine) قدرتمند است که با بهره‌گیری از xVelocity in-memory analytics engine امکان پردازش و تحلیل میلیون‌ها رکورد را با سرعت فوق العاده فراهم می‌کند. Power Pivot از Self-service BI پشتیبانی می‌کند به این معنی که استفاده از آن به سادگی صورت می‌گیرد و حتی کاربران نهایی می‌توانند بدون نیاز به واحد IT، خود داشبورد ها و گزارش ها را در اکسل طراحی کنند.

Power Pivot قابلیت از MS Excel می باشد که به عنوان یک add-in برای اولین بار به اکسل ۲۰۱۰ اضافه شد.

توسعه Power Pivot با زبان DAX که شبیه زبان فرمول‌نویسی اکسل می‌باشد، انجام می‌شود و قابلیت پیاده‌سازی مدل‌های داده‌ای پیجیده را دارد.

نکته شایان ذکر در رابطه با Power Pivot این است که همین تکنولوژی در SSAS Tabular و Power BI استفاده می‌شود .

به گفته ی Bill Jelen  بهترین قابلیت جدید اکسل در ۲۰ سال اخیر می باشد.

Power Pivot id the best new feature to happen to Excel in twenty years

برخی امکانات  Power Pivot

  • قایلبت پردازش میلیون ها رکورد با سرعت بالا
  • استخراج اطلاعات از انواع مختلف منابع اطلاعاتی (Flat file, Excel, SQL Server, Oracle, ..)
  • امکان مدل سازی و ایجاد رابطه بین داده ها
  • تجزیه و تحلیل اطلاعات به راحتی با استفاده از PivotChart, PivotTable
  • قابلیت مصورسازی با استفاده از PowerView

در کنار امکانات فوق العاده Power Pivot، یک سری محدودیت وجود دارد نظیر این که حجم فایل نمی‌تواند بیشتر از ۴ GB باشد، یا اینکه تعداد رکورد های یک جدول نمی‌تواند بیشتر از ۲ میلیارد رکورد باشد، که با توجه به این که این ابزار برای پیاده‌سازی Personal BI طراحی شده این محدودیت‌ها قابل توجیه و منطقی می‌باشد.

دانلود رایگان کتاب Power Query for Power BI and Excel

دانلود کتاب پاور کوئری برای پاور بی آی و اکسل power query for power bi and excel
نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
آرمان فلاح
آرمان فلاح مدرس و متخصص پیاده سازی سیستم های هوش کسب و کار بیش از 5 سال تجربه پیاده سازی، بهینه سازی و بومی سازی سرویس Power BIدر سازمان ها (از زمانی که هنوز Power BI به صورت امروزی وجود نداشت!!) بیش از 9 سال تجربه عملیاتی با سرویس های مختلف SQL Server (Database engine, SSIS, SSAS, SSRS)
مقالات مرتبط
یادگیری ماشین machine learning
تعریف یادگیری ماشین
یادگیری ماشین (Machine Learning) روشی برای تحلیل داده است که ساخت یک مدل تحلیلی را خودکار می‌کند. یادگیری ماشین در واقع شاخه‌ای از هوش مصنوعی است و پشت پرده‌ی آن بر این اساس است که سیستم‌ها می‌توانند از داده ها یاد بگیرند، الگوها را شناسایی کنند و در نهایت با کمترین دخالت انسانی، تصمیم‌گیری نمایند. [...]
طراحی اینفوگرافیک با power bi
اینفوگرافیک با power bi
اگر شما هم از طرفداران و کاربران power bi desktop باشید، حتما با قابلیت های بالای مصورسازی و  ویژوال‌های متنوع و کاربردی آن آشنایی دارید. مایکروسافت سعی کرده است تا با ارائه ویژوال‌های مختلف (که به صورت built-in در پاور بی آی وجود دارد.) تمامیِ نیاز کاربران را در طراحی داشبورد پوشش دهد. اما گاهی [...]
نظرات
مهدی آرانی

سلام خسته نباشید. من یه قایل power bi دارم و می خوام یک دایرکت کانکشن بهش بزنم که از مدلش مثل ssas در اکسل استفاده کنم . آیا غیر از این که در publisher در سایت ماکروسافت آپلودش کنم راه دیگه ای وجود داره یا خیر؟ ممنون می شوم در ایمیلم جواب بدین.