هوش تجاری در اکسل
هوش تجاری در اکسل!
چهارشنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۶

در این مقاله سعی می کنیم یک معرفی کلی از افزونه Power Pivot اکسل رو داشته باشیم که برای کسانی که در تحلیل اطلاعات از اکسل استفاده می کنند ابزار فوق العاده کاربردی هست به خاطر اینکه هم کاربری راحتی داره و هم در پردازش اطلاعات خیلی سریع هست!


اگر شما می خواهید چند میلیون رکورد را در اکسل پردازش کنید سریع ترین راه استفاده از Power Pivot می باشد. Power Pivot موتور تحلیلی (Analytical engine) قدرتمند است که با بهره گیری از xVelocity in-memory analytics engine امکان پردازش و تحلیل میلیون ها رکورد را با سرعت فوق العاده فراهم می کند. Power Pivot از Self-service BI پشتیبانی می کند به این معنی که استفاده از آن به سادگی صورت می گیرد و حتی کاربران نهایی می توانند بدون نیاز به واحد IT، خود داشبورد ها و گزارش ها را در اکسل طراحی کنند.

Power Pivot قابلیت از MS Excel می باشد که به عنوان یک add-in برای اولین بار به اکسل ۲۰۱۰ اضافه شد.

توسعه Power Pivot با زبان DAX که شبیه زبان فرمول نویسی اکسل می باشد، انجام می شود و قابلیت پیاده سازی مدل های داده ای پیجیده را دارد.

نکته شایان ذکر در رابطه با Power Pivot این است که همین تکنولوژی در SSAS Tabular و Power BI استفاده می شود .

به گفته ی Bill Jelen  بهترین قابلیت جدید اکسل در ۲۰ سال اخیر می باشد.

Power Pivot id the best new feature to happen to Excel in twenty years

برخی امکانات  Power Pivot

  • قایلبت پردازش میلیون ها رکورد با سرعت بالا
  • استخراج اطلاعات از انواع مختلف منابع اطلاعاتی (Flat file, Excel, SQL Server, Oracle, ..)
  • امکان مدل سازی و ایجاد رابطه بین داده ها
  • تجزیه و تحلیل اطلاعات به راحتی با استفاده از PivotChart, PivotTable
  • قابلیت مصورسازی با استفاده از PowerView

در کنار امکانات فوق العاده Power Pivot، یک سری محدودیت وجود دارد نظیر این که حجم فایل نمی تواند بیشتر از ۴ GB باشد، یا اینکه تعداد رکورد های یک جدول نمی تواند بیشتر از ۲ میلیارد رکورد باشد، که با توجه به این که این ابزار برای پیاده سازی Personal BI طراحی شده این محدودیت ها قابل توجیه و منطقی می باشد.

نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
آرمان فلاح
آرمان فلاح مدرس و متخصص پیاده سازی سیستم های هوش کسب و کار بیش از 5 سال تجربه پیاده سازی، بهینه سازی و بومی سازی سرویس Power BIدر سازمان ها (از زمانی که هنوز Power BI به صورت امروزی وجود نداشت!!) بیش از 9 سال تجربه عملیاتی با سرویس های مختلف SQL Server (Database engine, SSIS, SSAS, SSRS)
مقالات مرتبط
هوش تجاری
تاثیر هوش تجاری بر افزایش فروش
در هر کسب و کاری متغیرهایی هست مانند محصولات، قیمت، مشتریان و ردیابی داده های فروش که می‌توانند در موفقیت یا شکست شرکت تاثیرگذار باشند. در بازار رقابتی که امروز شاهد آن هستیم، داده های فروش نقش کلیدی در موفقیت سازمان‌ها ایفا می‌کنند. تحلیل مواردی مانند: ردیابی خرید مشتریان پیدا کردن محصولاتی که روند فروش [...]
هوش تجاری
۷ ترند برتر هوش تجاری در سال ۲۰۲۰
تغییرات سریع در حوزه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اتوماسیون موجب شده است که کسب و کارها در استفاده از داده ها بیشتر تلاش کنند و همواره به دنبال بهترین راهکار برای پیاده سازی هوش تجاری در سازمان خود باشند. اگر قصد دارید که سازمان شما راهکارهایی داده محور داشته باشد، هفت ترندی که در [...]
نظرات