راه اندازی پایتون در پاور بی آی
نحوه راه اندازی Python در Power BI
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸

همانطور که می‌دانید، Power BI یکی از ابزارهای مصورسازی داده‌هاست. هنگامیکه داده‌ها پیچیده هستند و حجم آن‌ها زیاد است، Power BI به کمک ما می‌آید و با استفاده از ویژوال‌ها و یا Custom Visual‌هایی که دارد، داده‌ها را مصورسازی می‌کند.

از طرفی پایتون یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی شی‌گرا (Object Oriented) می‌باشد که تحلیل‌گران داده برای انجام تحلیل‌های پیچیده از آن استفاده می‌کنند.

از آگوست ۲۰۱۸ می‌توان پایتون را به پاور بی آی افزود و با استفاده از اسکریپت‌های آن تعدادی Custom Visual به پاور بی آی اضافه کرد. ترکیب این دو ابزار نتایج شگفت‌انگیزی خواهد داشت.

در این مقاله نحوه راه‌اندازی پایتون در پاور بی آی به صورت مرحله به مرحله و با جزئیات گفته شده است. لازم به ذکر است این مقاله با توجه به نسخه Jan 2019 نگارش شده است. بنابراین ممکن است پس از منتشر شدن نسخه‌های جدید، برخی از قسمت‌های این مطلب نیازمند تغییر باشد.

در حالت پیش فرض، پایتون در Power BI نصب نیست. پس برای شروع کار باید پایتون را به PowerBI اضافه کنیم.

[thim-heading title=”مراحل راه اندازی پایتون در Power BI” title_uppercase=”” clone_title=”” line=”” text_align=”text-right”]

قبل از هرچیز باید پایتون را روی سیستم خود نصب کنید. به همین منظور به صفحه دانلود پایتون مراجعه کنید و براساس ویژگی سیستم عامل خود، ورژن مناسب پایتون را دانلود کنید.

راهنمای نصب پایتون - برای استفاده در Power BI

پس از اینکه فایل به صورت کامل دانلود شد، روی فایل نصب شده کلیک کنید تا مراحل نصب برنامه شروع شود.

مراحل نصب پایتون (Python) جهت راه اندازی ویژوال های آن در Power BI

با توجه به تصویر بالا، می‌توانید پایتون را برای چند کاربر نیز نصب کنید. همچنین می‌توانید گزینه «Add Python 3.7 to PATH’ to add this into the environment variable» را فعال کنید تا مسیر نصب پایتون به صورت خودکار به محیط متغیرهای ویندوز ( Environment Variable ) اضافه شود. اما در این مرحله این گزینه را فعال نکنید. در ادامه مطلب این کار به صورت دستی انجام خواهد شد.

هنگامیکه نصب نرم افزار کامل شد، پیام ‘Setup was successful’ را دریافت می‌کنید.

مراحل نصب پایتون (Python) جهت راه اندازی ویژوال های آن در power BI

همانطور که می‌دانید پایتون پکیج‌های کاربردی بسیار زیادی دارد. در این مرحله پکیچ Matplotlib  و پکیج Pandas با استفاده از Command Prompt نصب می‌شود. پکیج Pandas یکی از ابزارهای متن باز پایتون برای تحلیل داده است. حال برای نصب آن از قسمت استارت، Command Prompt  را اجرا کنید و کد زیر را در کامند تایپ و اجرا کنید.

pip install pandas

با استفاده از این کد، پکیج پانداز و سایر موارد مربوط به آن نصب می‌شود.

نصب پکیج Pandas در پایتون - Python

برای نصب Matplotlib نیز به همین ترتیب عمل می‌کنیم. مانند تصویر زیر، دستور را در محیط کامند وارد کنید.

pip install matplotlib
نصب matplotlib در پایتون (Python)

در این مرحله می‌بایست مسیر فولدری که پایتون در آن نصب شده را به متغیرهای محیطی (environment variables) اضافه کنیم. بر روی سیستم خود روی آیکون computer  راست کلیک کنید و وارد قسمت Properties شوید. مانند تصویر در قسمت advanced system settings روی ‘Environment Variables’ کلیک کنید.

مراحل نصب پایتون - Python

بعد از کلیک روی ‘Environment Variables’ روی New  کلیک کنید. پس از این که باکس مربوطه باز شد، اطلاعات زیر را وارد کنید:

  • Variable Name: PythonPath
  • Variable Value: مسیر نصب پایتون را وارد کنید.
پایتون - environment Variables

برای اطمینان از اینکه مسیر نصب پایتون به درستی به محیط متغیر های ویندوز اضافه شده است، دکمه‌های ویندوز + R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود. در پنچره Run، کلمه‌ی CMD را تایپ کنید تا وارد Command Prompt شوید. تایپ کنید : pip و دکمه Enter را بزنید. اگر با خطایی مواجه نشدید همه چیز درست است.

تا اینجا، پایتون را نصب کردیم. حال می‌خواهیم بدانیم چطور از پایتون در پاور بی آی استفاده کنیم.

پاور بی آی را اجرا کنید و وارد قسمت زیر شوید.

 ‘Options and Settings -> Options’

راه اندازی Python در Power BI

در قسمت Options، به ‘Preview Features’ رفته و گزینه ‘Python Support’ را فعال کنید. (برای یادگیری موارد بیشتر، می‌توانید روی لینک Learn More کلیک کنید.)

راه اندازی Python در Power BI

پس از فعال کردن این گزینه Python Support، روی دکمه OK کلیک کنید.

 پیام زیر باز می‌شود که می‌گوید  Power BI Desktop ‌ را Restart ‌ کنید.

راه اندازی و نصب پایتون در Power BI

بعد از restart و باز شدن مجدد برنامه، مانند تصویر زیر آیکون پایتون را در قسمت Visualizations مشاهده خواهید کرد.

اضافه شدن پایتون - Python به ویژوال‌های Power BI

در قسمت Options گزینه جدیدی به نام ‘Python scripting’ را مشاهده خواهید کرد.

در ‘Python scripting’ می‌توانیم مقادیر python home directories, temporary locations and Python IDE locations را تغییر دهیم. اما ما این تنظیمات را تغییر نمی‌دهیم.

توجه : اگر چند ورژن مختلف از پایتون را روی سیستم خود نصب کرده‌اید، باید Python home directories  مطابق مسیر متغیرهای محیطی باشد.

تنظیماتPython - پایتون در Power BI
[thim-heading title=”محدودیت‌های اجرای اسکریپت‌های پایتون در Power BI” title_uppercase=”” size=”h3″ clone_title=”” line=”” text_align=”text-right”]
  • ویژوال‌های پایتون برای حداکثر ۱۵۰۰۰۰ ردیف داده قابل استفاده هستند.
  • نمی‌توان تصاویر interactive ساخت.
  • بعد از ۵ دقیقه از اجرای کد، خطای تمام شدن زمان (time out error) دریافت می‌شود.
  • ویژوال‌های پایتون امکان فیلتر متقاطع (cross filtering) را ندارند.

اگر در مورد نحوه راه اندازی و نصب پایتون در Power BI  سوالی دارید، در زیر این پست از ما بپرسید. همچنین اگر به دنبال مثالی برای استفاده از پایتون در پاور بی آی هستید، به این مقاله مراجعه کنید.

[thim-heading title=”دانلود رایگان کتاب” title_uppercase=”” textcolor=”#1e73be” size=”h3″ clone_title=”” line=”” text_align=”text-center”]

دانلود رایگان کتاب M is for (Data) Monkey

برای دانلود این کتاب کلیک کنید.

دانلود کتاب Power Query for Power BI and Excel

برای دانلود کتاب و مطالعه خلاصه‌ای از این کتاب کلیک کنید.

دانلود کتاب Data Science with Microsoft SQL Server 2016

برای دانلود کتاب و مطالعه خلاصه‌ای از این کتاب کلیک کنید.

نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
آرمان فلاح
آرمان فلاح مدرس و متخصص پیاده سازی سیستم های هوش کسب و کار بیش از 5 سال تجربه پیاده سازی، بهینه سازی و بومی سازی سرویس Power BIدر سازمان ها (از زمانی که هنوز Power BI به صورت امروزی وجود نداشت!!) بیش از 9 سال تجربه عملیاتی با سرویس های مختلف SQL Server (Database engine, SSIS, SSAS, SSRS)
مقالات مرتبط
power bi desktop تحت وب
Power BI Desktop تحت وب!

Power BI Desktop تحت وب! بعد از انتشار نسخه اولیه Power BI Report Server حالا نوبت به پابلیش شدن داشبورد هایی که به صورت کامل در Power BI Desktop طراحی شده است رسیده!!! در اولین نسخه Power BI Report Server که قبلا در این مقاله به آن پرداختیم، دغدغه ای که وجود داشت این بود که […]

طراحی اینفوگرافیک با power bi
اینفوگرافیک با power bi
اگر شما هم از طرفداران و کاربران power bi desktop باشید، حتما با قابلیت های بالای مصورسازی و  ویژوال‌های متنوع و کاربردی آن آشنایی دارید. مایکروسافت سعی کرده است تا با ارائه ویژوال‌های مختلف (که به صورت built-in در پاور بی آی وجود دارد.) تمامیِ نیاز کاربران را در طراحی داشبورد پوشش دهد. اما گاهی [...]
نظرات