یادگیری ماشین machine learning
تعریف یادگیری ماشین
پنجشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۹

یادگیری ماشین (Machine Learning) روشی برای تحلیل داده است که ساخت یک مدل تحلیلی را خودکار می‌کند. یادگیری ماشین در واقع شاخه‌ای از هوش مصنوعی است و پشت پرده‌ی آن بر این اساس است که سیستم‌ها می‌توانند از داده ها یاد بگیرند، الگوها را شناسایی کنند و در نهایت با کمترین دخالت انسانی، تصمیم‌گیری نمایند.

به لطف توسعه‌ی تکنولوژی، امروزه یادگیری ماشین مانند گذشته نیست. اساس یادگیری ماشین، شناسایی الگوهاست به گونه ای که کام‍‍پیوترها و سیستم‌ها می‌توانند بدون این که برنامه‌ریزی شوند یاد بگیرند و بر این اساس نسبت به انجام وظایف مشخصی اقدام نمایند.

در یادگیری ماشین، Iterative بودن بسیار مهم است؛ چرا که مدل‌ها و سیستم‌ها وقتی که با داده‌های جدید سر و کار دارند، باید بتوانند که به صورت خودکار خود را با آن داده‌ها تطبیق دهند. در واقع سیستم‌ها از داده‌ها و محاسبات قبلی یاد می‌گیرند و بر این اساس، نتایج و تصمیماتی تکرارپذیر و قابل اعتماد را به عنوان خروجی به شما می‌دهند.

اگر چه الگوریتم‌های یادگیری ماشین مدت زمان زیادی است که وجود دارند اما قابلیت انجام محاسبات ریاضی پیچیده بر روی داده‌های بزرگ (Big Data) به صورت خودکار به گونه‌ای که بارها و بارها تکرار شوند و سرعت آن نیز بهبود یابد، جزء توسعه‌های جدید تلقی می‌گردد.

برای درک بهتر یادگیری ماشین، به ذکر چند مثال می‌پردازیم:

  • ماشین‌های خودران گوگل که به عنوان ظهور یادگیری ماشین تلقی می‌گردد
  • پیشنهادات اختصاصی برای هر کاربر در سایت‌هایی مانند Amazon و Netflix که می‌توان آن را به عنوان کاربرد یادگیری ماشین در زندگی روزانه تلقی کرد
  • Fraud Detection که به عنوان یکی از مثال‌های مهم و ملموس به شمار می‌رود

یادگیری ماشین در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد و تقریبا می‌توان گفت تمامی صنایعی که با حجم زیادی از داده‌ها سر و کار دارند، به ارزش و اهمیت یادگیری ماشین پی برده‌اند. برای این صنایع می‌توان به مواردی از قبیل مالی، بهداشت و سلامت، فروش، حمل و نقل، نفت و گاز و … اشاره نمود.

نام نویسنده:
به اشتراک بگذارید:
نمودار
مرجع رسمی هوش تجاری و علم داده | نمودار اولین مرجع تخصصی Power BI
مقالات مرتبط
هوش تجاری
۷ ترند برتر هوش تجاری در سال ۲۰۲۰
تغییرات سریع در حوزه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اتوماسیون موجب شده است که کسب و کارها در استفاده از داده ها بیشتر تلاش کنند و همواره به دنبال بهترین راهکار برای پیاده سازی هوش تجاری در سازمان خود باشند. اگر قصد دارید که سازمان شما راهکارهایی داده محور داشته باشد، هفت ترندی که در [...]
how-bi-can-be-useful-for-your-sales-and-marketing
چگونه هوش تجاری می‌تواند برای فروش و بازاریابی شما مفید باشد
تصمیم‌گیری داده محور همچنان بر استراتژی‌های فروش و بازاریابی تأثیر می‌گذارند. اکنون با تکامل هوش تجاری در زمینه فروش و بازاریابی ، متخصصان بازاریابی امکانات بهتری را برای ردیابی عملکرد خریدهای مشتری در اختیار دارند. بازاریابان امروزی برای تعیین بهترین کانال برای تبلیغ آخرین کمپین محصولات خود یا اینکه در کجا باید بودجه و منابع [...]
نظرات