این روزها مدیران مالی تنها مسئولیت بایگانی اطلاعات و تهیه گزارشات را ندارند، بلکه از متخصصان حوزه مالی برای مشاوره استراتژیک در کسب و کار نیز استفاده میشود. چرا که کلیه فرایندهای سازمان به این حوزه ختم میشود و محدوده وسیعی از اطلاعات در اختیار آنها قرار دارد. برای استفاده درست از این اطلاعات باید ابزاری وجود داشته باشد که علاوه بر نمایش صحیح دیتا بتواند تحلیل­های مناسبی ارائه دهد و در تصمیم­گیری های استراتژیک به مدیران ارشد کمک کند. هوش تجاری بهترین راهکار برای این موضوع است.

هوش تجاری در حوزه مالی، شامل جمع آوری، انجام فرایندها و تحلیل اطلاعات مالی از پایگاه­های داده real-time میباشد. که این روش با کمک یک نرم­افزار حرفه­ای موجب تصمیم­گیری صحیح برای کسب و کار خواهد شد. زمان ارزشمند است و مدیران مالی این موضوع را بهتر از هر شخص دیگری در سازمان می­دانند. با هوش تجاری، وقت شما صرف انتظار کشیدن برای گزارشات نخواهد شد چرا که کلیه اطلاعات و تحلیل های مورد نیازتان را در یک تصویر خواهید داشت.

موضوعات مهم در حوزه مالی:

 1. برنامه­ریزی و تحلیل مالی: اهمیت برنامه‌­ریزی نباید نادیده گرفته شود. ساختن سناریوهای ‘What-if’، پیش بینی روندهای آینده، تحلیل وضعیت کنونی و برنامه‌­ریزی هسته اصلی کار مالی است.
 2. مدیریت هزینه‌­ها: با تشویق تیم­تان به جمع­آوری و همکاری برای ایجاد دیتای real-time، تاخیر در مدیریت هزینه­ها را کاهش دهید.
 3. مدیریت درآمد و سودآوری: داشتن تصویری جامع از جریان­های درآمدی متفاوت باعث یکپارچگی دیتای مالی می­شود. این امکان شما را در اخذ تصمیمات بر اساس دیتا و تمرکز روی سودآوری، توانمند میسازد.
 4. مدیریت جریان نقدینگی و ترازنامه: با داشتن یک ابزار برای پیش بینی به همراه کاهش ورود دیتا به صورت دستی، میتوان به راحت­ترین روش ممکن جریان نقدینگی و ترازنامه خود را مدیریت کنید.

نمونه ای از داشبورد سود و زیان:

کاربرد هوش تجاری در حوزه مالی

نمونه ای از داشبورد هزینه:

کاربرد هوش تجاری در حوزه مالی

با کمک هوش تجاری میتوانید گزارشات به روز را با تیم خود به اشتراک بگذارید. با این کار علاوه بر اینکه تاخیرات کاهش می­یابد، با پیش بینی روندهای آینده همیشه یک قدم جلوتر خواهید بود.

نمونه ای از داشبورد عملکرد مالی:

کاربرد هوش تجاری در حوزه مالی

در داشبوردهایی مثل این، میتوانید همیشه مهم ترین KPIهای مالی را تحت نظر داشته باشید. با این امکان به سرعت متوجه میشوید که ناهماهنگی­ها کجاست و به سرعت اقدام کنید. همچنین میتوانید برای موارد مهم، Alarmهای هوشمند طراحی کنید.

چرا هوش تجاری در حوزه مالی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

کاربرد هوش تجاری در حوزه مالی
در محیط رقابتی امروزه، مهم­ترین نیازمندی یک مدیر ارشد و مدیر مالی، داشتن دیتای صحیح و و کنترل دقیق سلامت مالی شرکت است. حیاتی­ترین موضوع برای اطمینان از ثبات مالی، دانستن این است که در چه قسمتی از جریان نقدینگی، مدیریت هزینه ها به صورت پیوسته بهینه می­شود.

هوش تجاری فرهنگ دیتا محور بودن را در کلیه سطوح سازمان پایه­گذاری میکند. اگر استراتژی­ها و اقدامات عملیاتی با کمک یک ابزار مدرن داشبوردساز اتخاذ شود، رشد پیوسته سازمان تضمین خواهد شد.

دیتای مالی از دپارتمان­ها و جداول مختلف گردآوری میشود و چالش اصلی زمانی رخ میدهد که این دیتاها باید به صورت یکپارچه و جامع نقشه راه سازمان شود. هوش تجاری پشتیبان متخصصانی است که نیاز دارند این اطلاعات را جمع­آوری، تحلیل و رصد کنند. بدین صورت سازمان چابک و متمرکز خواهد شد و در هر زمان دیتای صحیح در اختیار مدیران قرار می­گیرد.

حرفه­ای بودن یک نرم­افزار از این جهت اهمیت دارد که اگر ابزار به درستی انتخاب نشود، باعث افزایش کار دستی و بروز خطا میشود.

هوش تجاری در حوزه مالی قابلیتی را به شما ارائه میدهد که هیچ روش تحلیل دیتای دیگری آن را ندارد و آن هم پیش بینی آینده است. شما میتوانید بر اساس فرضیات تئوری رفتار دیتا را حدس بزنید، اما در ابزارهای هوش تجاری با یک drag-and-drop ساده اینکار میسر خواهد شد. با انتخاب دیتای گذشته و اکنون و انتخاب مدل، نرم افزار به صورت اتوماتیک نقشه راه را به شما نمایش خواهد داد.

 

مهمترین ویژگی هایی که هوش تجاری در حوزه مالی باید داشته باشد:

 • پیش بینی:

این ویژگی برای برنامه ریزی بودجه، یک ضرورت است. پیش بینی مالی به شما کمک میکند که منابع خود را در جای مناسب صرف کنید.

 • گزارشات و تحلیل ها

در یک ابزار هوش تجاری حرفه­ای، میتوانید به راحتی انحراف ها را رصد کنید. این ویژگی هوش تجاری باعث میشود روندها، الگوها و شاخص­ها را به راحتی شناسایی کنید و ببینید نقاط حساس به چه صورت عمل میکنند.

 • تصویرسازی

اینکه بتوانید وضعیت مالی سازمان خود را در یک نگاه ببینید از اهمیت بالایی برخوردار است. هوش تجاری به نحوی طراحی شده است که دیتا را از طریق ویژوال ها به اطلاعات کاربردی تبدیل میکند. به وسیله هوش تجاری میتوانید داشبوردهای تحت وب بسازید که به صورت real-time اطلاعات حیاتی کسب و کار خود را مشاهده کنید.

 • مدیریت دیتا

هوش تجاری میتواند دیتای ساختار نیافته را استخراج و دستکاری کند و به اطلاعات معنا دار تبدیل نماید.

مزایای هوش تجاری در حوزه مالی

 • تحلیل­‌های مالی پیش بینی کننده:

این امکان بینش ارزشمندی به مدیر مالی در خصوص مشتری، محصولات و کارمندان میدهد تا از این طریق بتوانند برای درآمد بهتر سیاست­گذاری کنند. به عنوان مثال، شناسایی مشخصات پرسودترین مشتریان. هوش تجاری به مدیر مالی نمایش میدهد که این مشتریان از کجا هستند، چه محصولی را میخرند و سایر نمودارهایی که کمک میکند پردرآمدترین مشتریان را هدف بگیرد. همچنین با استفاده از این ابزار متوجه خواهند شد در چه قسمت­هایی باید سرمایه­گذاری کنند. به این صورت هوش تجاری به مدیر مالی کمک میکند که منابعش را به درستی تخصیص دهد.

استفاده از قابلیت پیش بینی real-time بر اساس نقطه فروش و متریک­های مشابه، نوسانات در تقاضای محصولات را مشخص می­کند. به عنوان مثال، یک شرکت میتواند از این ابزار استفاده کند تا از موجودی انبارها و فروشگاه­هایش اطمینان یابد. این افزایش بهره­روی باعث میشود از حمل و نقل غیر ضروری جلوگیری شود و به حمل و نقل­های ضروری سرعت میبخشد.

دپارتمان مالی میتواند از هوش تجاری برای کنترل مسائل کارمندان استفاده کند. از آنجاییکه آموزش نیروی جدید برای شرکت­ها هزینه بر است، با استفاده از BI میتوان با نگهداری کارمندان در این هزنه صرفه جویی نمود.  از طریق تحلیل رفتار کارمندان کنونی و روند افرادی که سازمان را ترک کرده­اند، میتوان ریسک­های پیش رو را شناسایی کرد و اقدام پیشگیرانه انجام داد.

 • داشبورد و ویژوال­‌های مالی

داشبوردها در یک نگاه، دید جامعی از وضعیت سلامت شرکت را ارائه می­دهند. با جمع­آوری ویژوال­های پر اهمیت که نمایشگر دیتا هستند، متخصصان مالی میتوانند روندهای پنهان و فرصت های از دست رفته را شناسایی کنند.

یکی از قابلیت های مهم در داشبوردها Drill-down است که با کلیلک روی قسمتی از نمودار میتوان جزئیات آن را مشاهده کرد. برای مثال، یک شرکت تولیدکننده نوشابه با drill down کردن در ناحیه­ای که فروش آن کاهش یافته، متوجه میشود که افت شدید به علت حضور رقیب جدید در آن منطقه است که نوشابه­های با طعم میوه تولید میکند. با شناسایی سریع افت شدید فروش، این شرکت میتواند به سرعت در این راستا اقدام کند.

 • شاخص­‌های کلیدی عملکرد مالی

KPIها ابزاری حیاتی برای احیای وضعیت مالی شرکت هستند. این متریک­ها نشان میدهند که آیا شرکت به اهدافش خواهد رسید؟ به عنوان مثال یک شرکت تولیدکننده آبنبات متوجه شد که در گذر زمان درآمدش به صورت مستقیم با یکی از شاخص­های رضایت مشتری (شاخص خالص ترویج کنندگان) در ارتباط است، که نشاندهنده این است که مشتری این شرکت یا این محصول را به دیگران توصیه می­کند.

این KPIها، شامل متریک­های ابتدایی مثل سود خالص و شاخص­های پیشرفته مثل چرخه تبدیل نقدی که نشان­دهنده این است که چقدر طول میکشد تا منابع سازمان به درآمد برسند. شاخص­هایی دیگری مثل حاشیه سود عملیاتی با اندازه­گیری هزینه­های عملیاتی در مقابل درآمد عملیاتی، بهره­وری کسب و کار را اندازه میگیرد.

 • ارزیابی ریسک­‌های مالی

با افزایش سرعت و حجم تراکنش­های مالی، ریسک­های این حوزه نیز توسعه یافته اند. با افزایش این ریسک­ها، توانایی یک سازمان برای پاسخگویی سریع باید به مدیریت دیتا و ابزارهای هوش تجاری اتکا کند. وقتی یک فرصت سرمایه­گذاری جدید مطرح میشود، ارزیابی ریسک میتواند برای پذیرفتن یا رد کردن این فرصت، تصمیم­گیری کند. علاوه بر این، فشارهایی که از سمت دستگاه­های نظارتی وارد میشود، شرکت­ها را وادار میکند تا اطلاعات خود را مکررا برای بازبینی ارائه دهند.

هوش تجاری برای رصد سریع عملکرد مالی لازم است و ابزارهای real time تصویری جامع و به روز از ریسک­های اعتباری و ریسک های بازار ارائه میدهند.

 • استانداردسازی زیرساخت دیتا

شرکت­هایی که با منابع اطلاعاتی متفاوتی کار میکنند، اگر دیتای خود را قبل از پیاده­سازی BI استاندارد نکنند، با افت شدیدی در بهره­وری مواجه خواهند شد. ابزار مناسب باید بتواند انواع دیتا از منابع متفاوت را در یک انبار داده یکپارچه کند. استانداردسازی دیتا باعث میشود گزارشات مالی بهره­وری بیشتری داشته باشند، چرا که در این حالت دیتا از منابع مختلف گردآوری نمیشود و از مغایرت دیتا جلوگیری میکند.

استاندارسازی دیتا موجب میشود مدیران از دیتای دقیق استفاده کنند و اطلاعات ناصحیح و قدیمی حذف شود.

آینده سازمان را با هوش تجاری در حوزه مالی پیش بینی کنید:

کاربرد هوش تجاری در حوزه مالی