پاور بی آی آخرین و بزرگترین نرم‌افزار در حوزه هوش کسب و کار (BI) می‌باشد.  این محصول مایکروسافت جنبه‌های جالبی دارد که به سختی می‌توان تصمیم گرفت از کجا باید شروع کرد. شاید یکی از مهم‌ترین چیزها در مورد پاور بی آی این است که بر اساس نظر تحلیل‌گران کسب و کار و کاربران اکسل طراحی شده است. برای اینکه به بهترین شکل از این نرم‌افزار استفاده کنید احتیاجی نیست حتماً یک حرفه‌ای در حوزه IT باشید.

پاور بی آی این قابلیت را دارد تا یک پروژه هوش کسب و کار ( هوش تجاری ) را از ۴ جنبه پوشش دهد:

۱- قدرتمند در زمینه جمع آوری داده‌ها

 این موتور به کاربران در واکشی و بارگزاری داده‌ها کمک میکند. همچنین در لایه زیرین برنامه قابلیتی وجود دارد که می‌تواند داده‌ها را فراگیری کند که به آن Power Query گفته می شود(قابل دسترس در منو get data) . به زبان برنامه نویسی آن M گفته می‌شود.

۲-قدرتمند در زمینه مدلسازی داده‌ها

 پاور بی آی موتوری قدرتمند در زمینه مدسازی داده‌ها دارد. با استفاده از این قابلیت، کاربران داده‌های بارگزاری شده را مدلسازی می‌کنند. از این رو داده‌ها نسبت به حالتیکه دست نخورده و خام بودند، کاربردی‌تر می‌شوند. power pivot تکنولوژی است که  مدل سازی داده‌ها را انجام میدهد. زبان برنامه نویسی مورد استفاده در آن DAX نام دارد. ( کوتاه شده Data Analysis Expressions)

۳- قدرتمند در زمینه مصورسازی داده‌ها 

 پاور بی آی در زمینه مصورسازی داده‌ها بسیار قوی عمل می‌کند. این قابلیت در پاور بی آی از آخرین تکنولوژی ها استفاده کرده تا گزارش هایی واکنش گرا (Interactive) ایجاد کند. ویژوال‌ا در Power BI  بسیار متنوع هستند و در هر به روز رسانی Power BI مشخصه‌های جدیدی به آن افزوده می‌شود.
مصورسازی در Power BI به صورت Open Source (متن باز ) است. افرادی که تخصص های لازم را داشته باشد می‌تواند محتوای گرافیکی جدیدی را ایجاد کرده و از آن در گزارش های پاور بی آی استفاده کند.

۴- قابلیت به اشتراک گذاری با دیگران

Power BI دارای فریم ورکی است که می‌توان از طریق آن داده‌ها را با دیگران به اشتراک گذاشت. داده‌ها و گزارشات را می‌توان از طریق فضای  ابری و همینطور اپلیکیشن های موبایل به اشتراک گذاشت. این ابزارها امکان اشتراک گزاری گزارش ها و داشبورد ها را با افرادی که با داده‌ها در ارتباط هستند  میسر میکنند. ابزارهایی که با استفاده از آن‌ها می‌توان گزارش ها را شِیر کرد Power BI service, or PowerBI.com هستند.

در این کتاب شما مهارت‌های لازم برای استفاده از Power Pivot (ابزار مدلسازی Power BI ) و همچنین زبان DAX را می‌آموزید. Power Pivot تمام امکانات ابزارهای برتر تجاری در حوزه BI را در Power BI Desktop، بدون هدر رفتن زمان و صرف هزینه‌های گزاف عرضه میکند. به علاوه شما این توانایی را پیدا می‌کنید تا شخصاً مسائلی که قبل از این قادر به تحلیل آن نبودید را تحلیل کنید.

نکته دیگر این است که شما می‌توانید بدون دانش Power Pivot  نیز از پاور بی آی استفاده کنید اما قطعاً با یادگیری DAX توانایی‌های بیشتری خواهید داشت. اگر نمی‌خواهید بر  Power pivot و DAX زمان بگذارید، تنها می‌توانید از مزایای ابتدایی نرم‌افزار بهره ببرید. تصور کنید که در اکسل تنها بتوانید از تابع ()SUM استفاده کنید. در این شرایط فقط می‌توانید مسائل ساده را ایجاد و حل کنید! در پاور بی آی نیز شرایط دقیقاً به همین شکل است.

مزیت مهم دیگر در یادگیری Power Pivor و یادگیری زبان DAX این است که این توانایی‌ها قابل جابه جایی به اکسل است. در این کتاب شما زبان DAX را نیز خواهید آموخت. همچنین می‌توانید از قابلیت‌هایی مانند Power Pivot در اکسل نیز استفاده کنید.

 Power bi مباحث بسیاری برای یادگیری دارد منتهی با اکسل متفاوت است، اگر میخواهید به خوبی از این ابزارها استفاده کنید در این کتاب با استفاده از تمرین‌های مناسب، زبان DAX به شما آموزش خواهد داد. اگر نتوانید به خوبی با زبان DAX کدنویسی کنید، نمی‌توانید در power bi و power pivot حرفه‌ای شوید.

متخصصین IT و SQL Server با کاربران اکسل یکسان نیستند. افراد با تجربه در SQL Server دارای دانش قوی در طراحی دیتابیس، ارتباط بین جداول و طریقه استفاده از توابع محاسباتی هستند. و البته کاربران اکسل نیز می‌توانند این دانش را داشته باشند. اما افراد حرفه‌ای در IT و SQL server نسبت به کاربران اکسل به زمان بیشتری برای یادگیری DAX احتیاج دارند زیرا آن‌ها پیش‌زمینه فنی لازم را دارند. این بدان معنا نیست که این کتاب ارزش افزوده ای برای متخصصین IT و دیتابیس ندارد. این موضوع کاملاً به شیوه یادگیری شما مربوط می شود.