امروزه، تکنولوژی همه کسب و کارها و صنایع را متحول کرده‌ است. این تغییر و تحول سه جنبه مختلف دارد: ۱-حجم عظیم داده‌ها ۲-هوشمندی ناشی از یادگیری ماشینی و آنالیزهای پیشرفته ۳-سرعت بالای ناشی از محاسبات ابری

اگرچه پایگاه‌های داده باعث نیرومند شدن همه جنبه‌های یک کسب و کار می‌شوند، اما آنها هم‌گام با سرعت بالای تغییر تکنولوژی حرکت نمی‌کنند.
پایگاه‌های داده قدیمی، صرفا داده‌هایی مثل اطلاعات تراکنش مشتریان را ذخیره و فراخوانی می‌کردند. این پایگاه‌های داده طراحی شده‌ بودند تا از اطلاعات تراکنش‌ها در مقیاس‌های کوچک و در داخل سازمان‌ها استفاده‌ شود. اما امروزه پایگاه‌های داده، به این منظور طراحی می‌شوند که داده‌ها به محض ذخیره شدن در پایگاه داده، آنالیز شوند و تحلیل های پیش‌گویانه یا پیش‌بینی کننده روی داده‌ها انجام شود.

از طرفی با توجه به اینکه داده‌ها در بستر اینترنت ذخیره می‌شوند و در دسترس می‌باشد، می‌بایست پایگاه‌های داده از امنیت بالایی برخوردار باشند. همچنین این پایگاه‌های داده به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته دردسترس هستند و از طریق پلتفرم‌های مختلف مدیریت می‌شوند. بنابراین این پایگاه‌های داده در شرایط حساس و مهم که حتی ۱ ثانیه نیز سرور نباید قطع شود، کاربرد دارند. تفاوتی هم ندارد که این پایگاههای داده‌ای بر بستر وب و فضای ابری باشند یا اینکه پایگاه داده در بستر شبکه‌های داخل سازمانی پیاده‌سازی شده باشد.

سازمانی را در نظر بگیرید که از پایگاه داده‌ای مانند SQL Server  استفاده می‌کند. حال تصور کنید که این سازمان هم زمان از آنالیز‌های پیشرفته، تبدیل‌ داده و پایگاه داده استفاده کند تا هر تراکنش را هوشمند سازد. این سازمان چگونه این کار را انجام دهد؟! با استفاده از زبان R و یادگیری ماشینی در SQL Derver این کار قابل انجام است.

زبان R یکی از زبان‌های محبوب و قدرتمند است که جهت تحلیل داده به کار گرفته می‌شود. داده‌هایی که قابل اقدام[۱] هستند، در سیستم‌های مدیریت ارتباط با پایگاه داده (Relational Database Management Systems به اختصار RDBMS) ذخیره می‌شوند. یکی از پرکاربردترین انواع RDBMSها، Microsoft SQL Server  است که بسیار فراتر از یک سرور پایگاه داده عمل می‌کند و قابلیت انجام تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته را نیز در خود دارد. سرویس‌های MS SQL Server R این محیط‌ها را ترکیب نموده و از این طریق موجب برقراری ارتباط بین داده، RDBMS و زبان R می‌شود. از طرفی لازم به ذکر است که RDBMS  محیطی امن و بی‌خطر می‌باشد.

با مطالعه این کتاب خوانندگان یاد می‌گیرند که :  ۱- مایکروسافت چگونه این دو محیط را ترکیب کرده است؟ ۲- یک دانشمند داده چگونه از این قابلیت جدید استفاده کند؟ ۳- با استفاده از SQL Server R مثال‌های کاربردی ارائه می‌شود و خوانندگان قادر خواهند بود که راهکارهایی عملی ارائه دهند.

این کتاب به سه بخش تقسیم می‌شود:

  • معرفی سرویس‌های Microsoft SQL Server R و کلیاتی از Microsoft SQL Server
  • یک دانشمند داده چگونه در این محیط جدید کار می‌کند؟
  • ارائه مثال‌هایی عملی و کاربردی از راهکارهایی که واقعا ارائه شده‌اند.

مخاطبان این کتاب دانشمندان داده هستند که با زبان و محیط R آشنایی دارند. اگرچه در این کتاب علم داده و زبان R به صورت مختصر توضیح داده می‌شود، اما علاقمندان به یادگیری این حوزه می‌توانند منابع معرفی شده را مطالعه نمایند‌. دسته دیگر مخاطبان این کتاب مدیران پایگاه داده، توسعه‌دهندگان و سایر متخصصین مربوط به حوزه داده هستند.

لازم به ذکر است که همه جزئیات مربوط به SQL Server ‌ در این کتاب پوشش داده نمی‌شود و مفاهیم صرفا جهت معرفی SQL Server ارائه شده اند. منابع تکمیلی برای مطالعه بیشتر معرفی شده اند.